A haj mint szimbólum
A haj szerepe kultúránként változik, az elmúlt évezredekben számtalan jelentés párosult a hajhosszúságához. Különböző sztereotípiák alakultak ki mind a hosszú, mind a rövid hajhoz kapcsolódva, melyeknek valóságtartalmát ugyan nem bizonyíthatjuk, de azt pszichoanalízis nélkül is elismeri mindenki, hogy az ápolt haj előnyt jelent minden élethelyzetben.Hajhossztól függetlenül ez árul el a legtöbbet az illetőről. Ha egy nő képes a fizetésének egy bizonyos hányadát a hajára – vagy bármely más külsőségre – költeni, jelzi hiúságát, az elfogadás iránti igényét, és azt, hogy érdekli az, ahogyan mások látják őt.
A haj szimbolikus szerepét tekintve ősidők óta az ösztönerő és a szexualitás szimbóluma, az erő, az életszeretet, a vitalitás és a sikeresség jele. Már gyermekkorban képesek vagyunk különbséget tenni aközött, hogy mi számít lányos hajnak és mi fiúsnak, így nem is csoda, hogy a hosszú, félhosszú haj a nőiesség kifejezője lett. A rövid haj pedig inkább a férfiak sajátja. A párválasztásban is fontos szerepet játszik a haj, hiszen az egyik legfeltűnőbb külső jellemzőnk, általa képesek vagyunk kommunikálni hangulatunkat, státuszunkat – vagy akár a partnerhez való viszonyulásunkat. Az elmúlt évtizedekben számos kutatás irányult a hajstílusokra, hajviseletekre, melyek eredményeképp minden esetben világossá vált, hogy az ápolt hosszú és középhosszú hajú nők szignifikánsan nagyobb tetszést arattak a férfiak körében, mint a kontyos, valamint a rövid, a rendezetlen vagy az ápolatlan frizurájú hölgyek. A hosszú haj azért is kedveltebb a férfiak körében, mert a haj feromon-szállító és elosztó funkciókkal bír. Minél hosszabb a nő haja, a feromonok annál nagyobb felületen érvényesülnek, e kémiai anyag pedig szintén szerepet játszhat a párválasztásban.
A hosszú haj mindig is a vonzerőt szimbolizálta, és fontos része volt a női fegyvertárnak. A hosszú hajú nők egy része haja szexuális vonzerejére alapoz, azonban a hosszú haj az illető bohém lelkületét, vagy a konvencióktól való szabadságát is jelképezheti számukra.A hosszú haj azonban nemcsak figyelemfelkeltő, hanem figyelem elterelő szerepet is játszhat. A hosszú hajhoz ragaszkodók néha pont impozáns hajkoronájukkal próbálnak ellensúlyozni vélt vagy valós gyenge pontjaikat. A félhosszú frizura viselője középúton áll. Nem tud, vagy nem is akar dönteni a csábító hosszú és a radikálisan rövid között. Ez egyes esetekben tükrözhet döntésképtelenséget, de általában véve azok a nők választják a félhosszú frizurákat, akik szeretik a változatosságot. Igazi kaméleonok. A rövid haj –viselőjétől függően – utalhat komolyságra és vagányságra. Sok rövid hajúnál az egyetlen fontos szempont a kezelhetőség és a kényelem. Ezzel ellentétben a gondosan vágott, stílusosan formázott rövid haj, nagy odafigyelést igényel, viselője feltehetően sokat foglalkozik a külsejével, és nem sajnál pénzt is áldozni arra, hogy jól nézzen ki.